Kommungrupp

Kontaktuppgifter till våra representanter får du genom att kontakta:
Elisabet Forssell
Politisk sekreterare (V)
Umeå kommun
E-post: [email protected]
Tel: 070 611 7535

Förtroendevalda

NÄMND NAMN
Kommunstyrelsen Ulrika Edman, ledamot
  Bore Sköld, ledamot
  Åsa Bäckström, ersättare
  Elisabeth Zachrisson, ersättare
Byggnadsnämnden Mattias Sehlstedt, 2:e vice ordförande
  Maria Myrstener, ledamot
  Ellen Söderberg, ersättare
  Bror Lander, ersättare
Fritidsnämnden Lennart Arvidsson, ledamot
  Sofia Stolt, ledamot
  Abdi Hanad, ersättare
  Faiza Issa Aden Farah, ersättare
För- och grundskolenämnden Elisabeth Zachrisson, 2:e vice ordförande
  Gun Stolt, ledamot
  Abdi Hanad, ersättare
  Wilmer Prentius, ersättare
Gymnasie- och

vuxenutbildningsnämnden

Mats Lundström, ledamot samt ledamot i AU
  Ulrika Edman, ledamot
  Maja Stolt, ersättare
  Nasteho Lander, ersättare
Individ- och familjenämnden Gudrun Nordborg, ledamot
  Andreas Sellstedt, ledamot
  Ahmed Hersi, ersättare
  Linda Lotare, ersättare
Jämställdhetsutskottet Gudrun Nordborg, ledamot
  Nasteho Lander, ersättare
Kulturnämnden Kajsa Danielsson, ledamot
  Wilmer Prentius, ledamot
  Per Adsten, ersättare
  Birgitta Stål, ersättare
Miljö- och hälsoskyddsnämnden Mattias Nilsson, ledamot
  Erik Danielsson, ledamot
  Görel Sandström, ersättare
  Åsa Bäckström, ersättare
Personalnämnden Ulrika Edman, ledamot
  Lennart Arvidsson, ersättare
Tekniska Nämnden Lasse Jacobson, ledamot
  Johan Stål, ledamot
  Camilla Ingman, ersättare
  Elena Martinez, ersättare
Äldrenämnden Åsa Bäckström, 2:e vice ordförande
  Rebecca Sellstedt, ledamot
  Bernth Olofsson, ersättare
  Faiza Issa Aden Farah, ersättare
Valnämnden Örjan Mikaelsson, ledamot
  Wilmer Prentius, ersättare
Bostaden AB Bore Sköld, ledamot
  Kristina Ahlenius, ledamot
Umeå Energi Jan-Olov Carlsson, ledamot
  Shahla Gullviva Shadman, ledamot
Umeå kommunföretag (UKF) Lennart Arvidsson, ledamot
  Ulrika Edman, ersättare
Umeå Parkeringsbolag AB (UPAB) Abdi Hanad, ledamot
Umeå Vatten och Avfall AB (Umeva) Mattias Sehlstedt, ledamot
INAB (Infrastruktur i Norr AB) Åsa Bäckström, ledamot
Dåva Deponi och Avfall AB Örjan Mikaelsson, ledamot
Arboretum Norr, stiftelsen Lisa Bergström, ledamot
  Elisabet Forssell , ersättare
Umeå djurförsöksetiska nämnd Tova Andersson, ledamot
  Lina Jonsson, ersättare
Ombud till Umeå Folkets hus årsmöte Mats Stålnacke, ombud
  Ulrika Edman, ombud
  Elsa Andersson Hedkvist, ersättare
  Elisabet Forssell, ersättare
Kommunstyrelsens Hållbarhetsutskott Åsa Bäckström, ledamot
  Bore Sköld, ersättare
Kommunstyrelsens

Arbets- och näringslivsutskott

Ulrika Edman, ledamot
  Bore Sköld, ersättare
Kommunstyrelsens Planeringsutskott Bore Sköld, ledamot
  Ulrika Edman, ersättare
Kommunfullmäktiges valberedning Lasse Jacobson, ledamot
  Gudrun Nordborg, ersättare
Kommunfullmäktiges presidium Jan-Olov Carlsson, 2:e vice ordförande
Kommunrevisionen Eva Arvidsson, ledamot

 

 

Kommentera